
| Sony Ericsson T610 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 44 x 19 mm (4.02 x 1.73 x 0.75 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 8 fields, 510 items, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 2MB |
| 300 organizer entries | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to phonebook entries | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.0b |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Deep Abyss, Five Stones, Minigolf and downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 770 mAh battery (BST-25) |
| Stand-by | Up to 310 h |
| Talk time | Up to 14 h |
| Misc | |
| Colors | 3 |
| SAR | 1.21 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.89 W/kg (head) |