
| Sony Ericsson T270 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - T270i |
| GSM 850 / 1900 - T270a | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, January. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 45 x 13 mm (3.94 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.7 inches, 9.1 cm2 (~20.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~121 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 contacts, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 10MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Organizer Stopwatch Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery (BST-36) |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Silver on Black, Copper on Silver |
| Price | About 120 EUR |