
| Sony Ericsson Satio (Idou) - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - Satio(a) for the Americas | |
| Speed | HSPA 7.2/3.6 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 55 x 13 mm (4.41 x 2.17 x 0.51 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~54.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Symbian 9.4, Series 60 rel. 5 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 128MB; 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 12 MP, AF |
| Features | xenon flash, video LED flash |
| Video | w480p@30fps (via SW update) |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Browser | WAP 2.0/HTML, RSS reader |
| Gesture control MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player TV-out Office document viewer Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h (2G) / Up to 340 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (2G) / Up to 4 h 50 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver, Bordeaux |
| SAR EU | 1.58 W/kg (head) |
| Price | About 180 EUR |