
| Sony Ericsson R300 Radio - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - R300i |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - R300a | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, January. Released 2008, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 46 x 12 mm (3.98 x 1.81 x 0.47 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 contacts, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo AM/FM radio, RDS, recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| TrackID MP3/AAC player Predictive text input Photo editor Voice memo Organizer Stopwatch Timer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Antique Copper, Steel Black |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) |
| Price | About 60 EUR |