
| Sony Ericsson M600 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 54 x 15 mm (4.13 x 2.13 x 0.59 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 39 x 53 mm, 20.9 cm2 (~36.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Handwriting recognition (English and Chinese) | |
| Platform | |
| OS | Symbian 9.1, UIQ 3.0 |
| CPU | 32-bit Philips Nexperia PNX4008 208 MHz |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 4 GB, 64 MB included |
| Internal | 80MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (Opera 8), RSS reader |
| MP3/AAC/H.263 player Sync ML Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 900 mAh battery (BST-33) |
| Stand-by | Up to 340 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Granite Black, Crystal White |
| SAR EU | 1.16 W/kg (head) |
| Price | About 130 EUR |