
| Sony Ericsson K610 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 45.2 x 16.9 mm (4.02 x 1.78 x 0.67 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 2 GB |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML(NetFront) |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/MP4 player Video telephony Predictive text input Photo editor Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 900 mAh battery (BST-37) |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 2 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Evening Red, Urban Silver, Misty White |
| Price | About 110 EUR |