
| Sony Ericsson K320 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 44 x 18 mm (3.98 x 1.73 x 0.71 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | UBC, 65K colors |
| Size | 1.7 inches, 28 x 34 mm, 9.1 cm2 (~20.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~121 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 15MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML(NetFront) |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/MP4 player Predictive text input Photo editor Organizer Voice memo Exchangeable Style-Up covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery (BST-36) |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Light Brown, Graphite Grey, Misty Silver |
| Price | About 50 EUR |