
| Sony Ericsson K205 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 46 x 17 mm (4.06 x 1.81 x 0.67 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.6 inches, 8.3 cm2 (~17.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer Stopwatch Timer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 0.44 W/kg (body) |