
| Sony Ericsson J300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - J300i, J300c |
| GSM 850 / 1900 - J300a | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.1 x 42.6 x 18.2 mm (3.90 x 1.68 x 0.72 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 27 x 27 mm, 7.3 cm2 (~17.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 12MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Rayman 3+ downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Media player Predictive text input Organizer Voice memo SyncML Exchangeable covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery (BST-36) |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Plucky Pink, Sensitive White, Midnight Grey |
| SAR | 1.12 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.02 W/kg (head) |
| Price | About 70 EUR |