
| Sony Ericsson J200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 43 x 19 mm (3.98 x 1.69 x 0.75 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 4096 colors |
| Size | 1.6 inches, 8.3 cm2 (~19.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 entries, Picture call |
| Call records | 10 dialed, 20 received and missed calls |
| Internal | 600 KB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to phonebook entries | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 3 - Black Deal, Casino Wheels and Deep Abyss |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Nokia Smart messaging Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 670 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |
| Price | About 40 EUR |