
| Sony Ericsson J132 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 - American version | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, June. Released 2009, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 45 x 15.3 mm (4.06 x 1.77 x 0.60 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Dust resistant keypad Flashlight | |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~15.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 4MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Night Black, Heaven Blue |
| SAR EU | 1.21 W/kg (head) |
| Price | About 40 EUR |