
| Sony Ericsson J110 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - J110i |
| GSM 850 / 1900 - J110a | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 44 x 17 mm (3.90 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight | 79 g (2.79 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | 1.36 inches, 5.5 cm2 (~12.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 96 x 64 pixels, 3:2 ratio (~85 ppi density) |
| Wallpapers, themes | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | 10 dialed, 20 received and missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator Reminder | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Smooth Grey, Soft Cream, Precious Purple |
| SAR EU | 1.24 W/kg (head) |
| Price | About 50 EUR |