
| Sony Ericsson BRAVIA S004 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA |
| Speed | CDMA |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, May. Released 2010, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 51 x 18 mm (4.37 x 2.01 x 0.71 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 28.2 cm2 (~49.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| External OLED display (128 x 36 pixels, 0,9 inches) | |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 800MB |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g (via external Wi-Fi WIN card) |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| TV tuner Barcode reader Mobile FeliCa payment system IPX5/IPX7 certified MP4/H.264 player MP3/WMA/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Silver |
| Price | About 210 EUR |