
| Sony CMD Z5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 49 x 21 mm (3.46 x 1.93 x 0.83 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Grayscale graphic, 4 shades |
| Size | |
| Resolution | 96x72 pixels, 5 lines |
| Advanced Jog Dial | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 |
| Call records | |
| Keeps fax and email for phonebook entries Message templates Several phonebook groups | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to phonebook entries | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, Email |
| Browser | WAP, HTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 2 - Clay pigeon shooting and Fishing |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice Memo (14x20 sec) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
| Stand-by | 50 - 180 h |
| Talk time | 4 - 6 h |
| Misc | |
| Colors | 3 (Silver, Metallic Blue and Metallic Black) |