
| Sony CMD CD5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139 x 45 x 26 mm, 120 cc (5.47 x 1.77 x 1.02 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 97 x 32 pixels, 4 lines |
| Fixed icons Jog Dial Blue LCD crystals | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | |
| Message templates | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to phonebook entries | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input 2 vibration types | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
| Stand-by | 50 - 180 h |
| Talk time | 4 - 6 h |
| Misc | |
| Colors | 3 (Silver, Metallic Blue and Metallic Black) |