
| Sonim XP6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 4, 5, 7, 8, 12, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, November. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 64.5 x 20.5 mm (5.39 x 2.54 x 0.81 in) |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| MIL-STD-810G compliant IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.8m for 30 min) Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 2.63 inches, 21.3 cm2 (~24.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 432 pixels, 4:3 ratio (~204 ppi density) |
| Protection | Yes |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 1080 h |
| Talk time | Up to 40 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 490 EUR |