
| Sonim XP5s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 25, 26, 28, 30, 38, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, December 21. Released 2018, December 21 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 141 x 64 x 23 mm (5.55 x 2.52 x 0.91 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.64 inches, 21.5 cm2 (~23.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 432 pixels, 4:3 ratio (~204 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 1 |
| Platform | |
| OS | Sonim OS (based on AOSP Android 8.1) |
| Chipset | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/e/k/r/h, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3180 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Models | XP5800 |
| Price | About 340 EUR |