
| Sonim XP3 Sentinel - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, July. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 56 x 25 mm (4.69 x 2.20 x 0.98 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight Dedicated red risk side button for emergency GPS alerts | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| Chipset | Philips Nexperia 5210 |
| CPU | 264 MHz ARM 9 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, up to 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS; SIRF InstantFix |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(1000) |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Lone worker app with GPS tracking Accelerometer-based Man-Down sensor Organizer Voice memo Stopwatch Count-down timer File manager | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1500 h |
| Talk time | Up to 18 h |
| Misc | |
| Colors | Black |