
| Sonim XP3 Enduro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, November. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118.8 x 56.3 x 24.6 mm (4.68 x 2.22 x 0.97 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810F compliant Drop resistant up to 2m | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~14.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, up to 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(1000) |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer Voice memo Stopwatch Count-down timer File manager | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1180 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Yellow |
| Price | About 380 EUR |