
| Sonim XP3340 Sentinel - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 60 x 25 mm (4.96 x 2.36 x 0.98 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| MIL-STD-810G compliant IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 60 min) Drop resistant up to 2m Operational range -20°C to +55°C Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | MediaTek MT6235 platform |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Organizer MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Voice memo Stopwatch Count-down timer File manager | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 800 h |
| Talk time | Up to 24 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Black/Yellow |