
| Sonim XP100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, October 24 |
| Status | Available. Released 2024, October 24 |
| Body | |
| Dimensions | 145 x 62 x 16.2 mm (5.71 x 2.44 x 0.64 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant LED flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~19.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| Chipset | Unisoc T127 |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |