
| Sonim XP1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, December. Released 2007, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 50 x 22 mm (4.49 x 1.97 x 0.87 in) |
| Weight | 130.3 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.6m | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 28 x 35 mm, 9.9 cm2 (~17.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, up to 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 10MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer Voice memo Stopwatch Count-down timer File manager | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Yellow & Black |