
| Siemens Xelibri 3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 74 x 43 x 20 mm, 48 cc (2.91 x 1.69 x 0.79 in) |
| Weight | 55 g (1.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 101 x 56 pixels, 5 lines, 17:9 ratio |
| Screensaver Downloadable pictures Digit dial with Navi key | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Predefined short messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to contacts | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice dial Antenna in the necklace | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 620 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |