
| Siemens U15 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136 x 53 x 24 mm, 140 cc (5.35 x 2.09 x 0.94 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| 64 MB flash memory included | |
| Main Camera | |
| Single | 2 cameras VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Satin green |
| Java | Yes |
| MP3/MP4 player Organizer Sync ML Predictive text input Voice dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 800 mAh battery (EBA-010) |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 1h 50 min |
| Misc | |
| Colors | |