
| Siemens U10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154 x 55 x 29 mm, 173 cc (6.06 x 2.17 x 1.14 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Memory | |
| Card slot | MMC/SD, 32 MB SD included |
| Phonebook | 500 |
| Call records | Yes |
| Internal | 2MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/MP4 player Predictive text input Organizer Voice memo Voice dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 800 mAh battery (EBA-010) |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 1 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Titanium |