
| Siemens ST60 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 49 x 22 mm, 76 cc (3.90 x 1.93 x 0.87 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| 5-way navi key | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Tetris + Java games |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Voice dial Voice command | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery (EBA-595) |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |