
| Siemens SL75 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 48 x 23 mm, 78 cc (3.62 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 x 23 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 52MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | SeaBattle, Wappo 2, Golf + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/MP4 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Pure Silver, Polar White, Onyx Black |