
| Siemens SL65 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 47.6 x 21 mm, 78 cc (3.54 x 1.87 x 0.83 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.5 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 130 x 130 pixels, 7 lines, 1:1 ratio (~102 ppi density) |
| 5-way navi key Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 11MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes - Golf, Rally + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Stopwatch Organizer SyncML | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery (EBA-650) |
| Stand-by | Up to 230 |
| Talk time | Up to 4h 3 min |
| Misc | |
| Colors | 2 - Ivory, Ebony |