
| Siemens SG75 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, Sep |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 49.5 x 23 mm, 104 cc (3.86 x 1.95 x 0.91 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFD, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.6 cm2 (~26.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | RS-MMC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 70MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| CIF videocall camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Video telephony MP3 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 325 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Metallic White |