
| Siemens SFG75 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, Sep |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 45 x 24 mm, 97 cc (3.54 x 1.77 x 0.94 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.6 cm2 (~31.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Second CSTN display (96 x 96 pixels), 65K colors Wallpapers Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| CIF videocall camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Video telephony MP3/MP4 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 840 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver Black |