
| Siemens M75 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110.5 x 51.5 x 20.8 mm, 104 cc (4.35 x 2.03 x 0.82 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Dust, shock and splash resistant Metal frame | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 28 x 38 mm, 11.2 cm2 (~19.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | RS-MMC, 32 MB included |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 14MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player Video player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Safari Green, Volcano Black |