
| Siemens CX70 Emoty - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 56 x 24 mm (4.53 x 2.20 x 0.94 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 9 lines, 4:3 ratio |
| 5-way joystick Downloadable logos Integrated stroke, press and shake sensors control 3 preinstalled Emoty characters | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 14 fields, in shared memory, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 9.5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Push-To-Talk Predictive text input Stopwatch Organizer Emoty characters can be sent via MMS Clip-it covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Bluewater |