
| Siemens CL55 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 83 x 41 x 22 mm (3.27 x 1.61 x 0.87 in) |
| Weight | 79 g (2.79 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Dual screen display Navi key Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 x 5 fields, 5 contact groups |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Extra-long Chinese SMS Organizer Voice memo Optional digital camera | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | 3 - Silver, Red, Blue |