
| Siemens CFX65 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 85 x 48 x 23 mm, 78 cc (3.35 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external display B/W (96 x 64 pixels) Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 x 14 fields, Photo call |
| Call records | 100 dialed, 100 received, 100 missed calls |
| Internal | 4MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email(receive only) |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Stopwatch Supported formats: JPEG, GIF, PNG, BMP, WBMP Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery (EBA-670) |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | 2 - Chameleon, Blue Pearl |