
| Siemens CF62 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - Siemens CF63 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82 x 45 x 22 mm, 78 cc (3.23 x 1.77 x 0.87 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 130 x 130 pixels, 1:1 ratio |
| Second external monochrome display (blue illuminated) 4-way navi key Screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 15 fields |
| Call records | 10 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| 100 short messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Optional digital camera | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery (EBA-670) |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | 2 - Cool Grey, Cool Cashmere |