
| Siemens C75 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 44 x 17 mm (4.06 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 9 lines, 4:3 ratio |
| 5-way joystick Download assistant for logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 100 received, 100 dialed and 100 missed calls |
| Internal | 10MB |
| 100 short messages | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input Stopwatch Organizer Voice memo Clip-it covers User profiles SyncML | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Palladium and Light Silver |