
| Siemens C11 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 1998 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 55 x 22 mm, 149 cc (5.39 x 2.17 x 0.87 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Alphanumeric |
| Size | |
| Resolution | 3 x 12 chars |
| Fixed icons Softkey | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 50 |
| Call records | 5 dialed, 4 received, 4 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | No |
| Alarm | No |
| Games | No |
| Languages | 20 |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 700 mAh battery |
| Stand-by | 80 h |
| Talk time | 5 h |
| Misc | |
| Colors | 3 - blue, red, grey |