
| Siemens AX75 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 47 x 18 mm, 75 cc (4.17 x 1.85 x 0.71 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 7 lines, 1:1 ratio |
| 4-way navigation key Softkeys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 12 fields |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| 100 short messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| Predictive text input Organizer Voice dial/voice command Optional VGA camera | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | 2 - Ice Blue, Cream Stone |