
| Siemens A60 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 47 x 23 mm, 91 cc (4.33 x 1.85 x 0.91 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 101 x 80 pixels, 7 lines |
| Navi key Screensaver | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 x 2 fields, contact groups |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 550 KB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 2 - StackAttack , Mosaic |
| Java | No |
| Predictive text input Stopwatch Calculator Exchangeable Clip-it covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery (EBA-510) |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Stone |