
| Siemens A51 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 46 x 21 mm, 75 cc (4.06 x 1.81 x 0.83 in) |
| Weight | 84 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 101 x 64 pixels, 5 lines |
| Screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 50 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Stack Attack and Wacko |
| Java | No |
| Predictive text input Currency converter Calculator Exchangable covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Urban Grey |