
| Siemens A40 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2001 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 46 x 27 mm, 106 cc (4.65 x 1.81 x 1.06 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Alphanumeric |
| Size | |
| Resolution | 2 x 16 chars |
| Dedicated icon-line | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | SIM only |
| Call records | 10 dialed, 0 received, 5 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | No |
| Games | No |
| Languages | 20 |
| Java | No |
| Exchangeable covers | |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 600 mAh battery |
| Stand-by | 60 h - 150 h |
| Talk time | 90 min - 240 min |
| Misc | |
| Colors | 7 - Royal Blue, Anthracite, Raspberry Red... |