
| Siemens A35 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 46 x 28 mm (4.65 x 1.81 x 1.10 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Alphanumeric |
| Size | |
| Resolution | 2 lines x 16 chars |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | SIM only |
| Call records | 10 dialed and 5 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | No |
| Games | No |
| Languages | 25 |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 600 mAh battery |
| Stand-by | up to 150 h |
| Talk time | up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | 7 - caribic blue, pineapple, magma red, moon white, anthracite, oriental blue, aubergine |