
| Sewon SGD-1030 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82 x 44 x 22 mm (3.23 x 1.73 x 0.87 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external display 7 colors LED indicator Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Languages | English, Chinese |
| Java | No |
| Predictive text input Stopwatch Calculator World time Memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | |