
| Sewon SGD-102 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 72 x 40 x 23 mm (2.83 x 1.57 x 0.91 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 256 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external mono LCD display 4-way navi key | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Games | |
| Languages | English, Chinese |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator Memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 550 mAh battery |
| Stand-by | Up to 110 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |