
| Sewon SG-4500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 46 x 24 mm (3.15 x 1.81 x 0.94 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external display 4-way navi key | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to contacts | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS 4.2 |
| Browser | WAP 1.2 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | 90 h - 150 h |
| Talk time | 1 h 30 - 6 h |
| Stand-by | 80 h - 120 h |
| Talk time | 1 h - 5 h |
| Misc | |
| Colors | Crystal White, Gold, Astral Blue, Dark Blue |