
| Sewon SG-2200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2002 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 68 x 39 x 22 mm (2.68 x 1.54 x 0.87 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Grayscale graphics, 4 shades |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external display Blue backlight Fixed icons Soft keys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to contacts | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | 120 h - 180 h |
| Talk time | 1 h 30 - 6 h 30 min |
| Stand-by | 90 h - 130 h |
| Talk time | 1 h - 5 h |
| Misc | |
| Colors | Crystal White, Gold, Astral Blue, Dark Blue |