
| Sewon SG-1000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 44 x 25 mm (3.46 x 1.73 x 0.98 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 112 x 48 pixels, 4 lines, 21:9 ratio |
| 128 x 64 pixels for Chinese Fixed icons Soft keys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to contacts | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Metallic Silver, Champaign Bronze, Metallic Champaign Gold |