
| Sendo X2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 85 cc |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Symbian, Series 60 UI |
| Chipset | TI OMAP 5910 |
| CPU | 120 MHz ARM925T |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Photo editor AAC/MP3 player SyncML | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | |