
| Sendo SV663 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 45 x 19.5 mm, 76 cc (4.25 x 1.77 x 0.77 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Downloadable wallpapers, screensavers 5-way navigation key | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 x 4 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 3.3MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Photo editor Predictive text input Exchangeable covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | |