
| Sendo S300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 47 x 21 mm (4.21 x 1.85 x 0.83 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 96 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Soft keys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 |
| Call records | 10 received, 10 dialed and 10 missed calls |
| Message templates SMS smileys | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Games | 4 - Sumino, Carz, Splat & Ten Pin |
| Languages | European, American and Asian languages |
| Java | No |
| Predictive text input User changeable front housing, back housing and keypad | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | 4 - Midnight, Ink Blue, Frosty Mint, Pepper Red |